Operational Staff

A list of all of the staff who keep the school running along with a list of their roles.

Name Job title(s)
Miss Abida  Amanji SEND Teaching Assistant
Miss Hannah Arnold Cleaner
Mr Joshua Ackroyd Cleaner
Mrs Susan Barker Cleaner
Mrs Susan Barrett Food Technician
Miss Elaine Bennett Site Manager
Mrs Amanda Bradshaw Cleaner
Mrs Julie Blackburn Cleaner
Mr Qayum  Baig Reprographics & Staff Support Assistant
Mrs Helen Blades Lunchtime Supervisor
Mrs Elizabeth  Bourne Library Supervisor
Mr Edward Brady Network Manager
Miss Tess Broadbent Academic Support Manager
Mrs Alex Brooke Pastoral Support Assistant
Miss Teresa  Carroll Customer Service Apprentice
Mrs Michelle Crowe Lunchtime Supervisor
Mr Thomas Downes ICT Technician
Mrs Jody Dunn Operations Manager & PA to Headteacher & SLT
Mrs Donna  Ellis Assistant Finance Director
Mrs Emma Ellis Careers & Work-Related Learning Advisor
Apprenticeships & Employment Pathway Leader
Mr Ian Firth Site Maintenance Assistant
Mrs Rita Firth Library and Resource Centre Assistant
Miss Karen  Glenn Cleaner
Mrs Natasha Goulding Student Welfare Officer
Deputy DSL
House Leader - Clarke
Mrs Jenny  Goddard Data Manager
Mr Lewis Grist Cleaner
Mrs Alison Grist Cleaner
Ms Joanne  Grogan Cleaner
Mrs Margaret Hill Lunchtime Supervisor
Mrs Jade Haigh Careers & Work-Related Learning Advisor
Mrs Janet Houseman Science Technician
Mrs Maxine  Hutchinson Receptionist
Mrs Natalie James Finance Director
Mrs Dawn Jepson-North Administration Officer - HR
Mr Robert Moody Science Technician Manager
Mrs Donna Matthews Sixth Form Study Facilitator
Mrs Julie Marsden-Mosley Exams Manager
Mrs Louise  Melling Senior Curriculum Supervisor
Mrs Rachel Oldroyd Curriculum Supervisor
Mrs Sharon Nicholson Attendance and Health Officer
Mr Alan Myers Site Maintenance Assistant
Mr Mark Robinson Senior ICT Technician
Mrs Lynn Saville Cleaner
Mr Stephen Purdy Cleaner
Miss Sarah Pamment Lunchtime Supervisor
Mrs Melanie Rourke Lunchtime Supervisor
Mrs Vicky Senior Lunchtime Supervisor
Miss Paige  Saville Lunchtime Supervisor/Cleaner/First Aider
Mrs Beverley Sheard Sixth Form Facilitator
Mrs Lorriane Ship Pastoral Support Assistant
Mr Kar Shun Siu DT Technician
Mrs Lisa Smith Administration Officer - School Office
Mrs Laura Smith Cleaner
Ms Lara Todd Finance Officer
Miss Claire Thresh HR & Payroll Officer
Miss Jessica  Teggart Careers Apprentice
Miss Katie Wilby Curriculum Supervisor
Mrs Jane Whitelaw Librarian/EPQ Co-ordinator
Mrs Angie Wood Science Technician
Miss Lynn Wescott Science Technician
Ms Suzanne Wood Cleaner
Mrs Seana  Wright Curriculum Supervisor